İnfina Blog

Aracı Kurumlarda Dijitalleşme ve İş Modelleri

Aracı Kurumlarda Dijitalleşme ve İş Modelleri

“Günümüz dünyasıyla geçmişe yönelik bir kıyaslama yapmaktansa, günümüzden geleceğe ürünlerin nasıl gelişeceğini kurgulamak daha vizyoner bir bakış açısıdır.”

Yazıya bir soruyla başlayalım: gelecekte nerede olacağız? 3, 5, 10 senelik dönüm noktaları belirleyelim ve tekrar soralım: bu değişim için neler yapıyoruz?

Gelecek beklentisine uygun yaşam koşullarını oluşturmak, doğada olduğu gibi doğal seleksiyonda fark yaratarak devamlılığı sağlamak, tüm şirketlerin ve tabii ki aracı kurumların ortak hedefidir.


Örneğin, 5 sene sonra nerede olacağımıza dair aşağıdaki hedefleri koyalım;

  • Platform aracı kurumu
  • Komisyonsuz aracı kurum
  • Full servis danışmanlığı içeren kişiye özel aracı kurum
  • Robo danışmanlık veren aracı kurum
  • Back to back aracı kurum

Gelecekteki aracı kurum pozisyonumuzu teknolojik gelişmeleri dikkate alarak daha da çoğaltabiliriz.

Bu hedeflere ulaşmak için aracı kurum alt yapınızı gelişime açık hedeflerinizle örtüşen dönüşüme hazırlamalısınız.

İnfina Yazılım olarak bu dönüşümü yatırım fonları, portföy yönetimi ve saklama uygulamalarımızda tamamlayarak, yaptığımız teknoloji yatırımlarıyla sektörün %70’ine yakın paya sahip olduk.

Benzer bir dönüşümü bundan 3 yıl önce aracı kurum uygulamalarında başlattık. Başlangıç amacımız geliştirilebilirliğinin önünü açık tutarak, her aşamasında süreçlerin otomatize edilebilir hale getirilmesiydi.

Geleceğe yönelik hedeflerin, yatırımın ve gerçekleşmelerinin yarattığı kolektif değeri somutlaştırırsak; alt yapı değişikliğinin sonucunda dijital aracı kurum ve bankacılık odaklı ilk müşterimizle çalışmamızı, ikinci yılımızda başlattık ve başarıyla tamamladık. İkinci başarılı çalışmamızı da yurtdışında kurulmuş bir aracı kurumuma yaptık.

Alt yapı dönüşümünün karşılığını almaya devam edeceğimizi, bu iki örnek çok net olarak göstermektedir.

Uygulama olarak, tüm işlem kanallarına entegre, Takasbank, MKK ve BIST tarafında maksimum entegrasyon imkanlarını kullanan ve tabii ki kurum kültürüne uygun iş akışı modellerini hayata geçirdik. Organize piyasa aktörlerinin yanında “üçüncü parti” uygulamalarla yapılan entegrasyonlar ile iş süreçlerini daha akıcı ve güvenli hale getirdik. Böylelikle, ölçülebilir bir verimlilik artışına sahip olduk.

Bir diğer önemli açılım da, yatırım yapılabilir ürün çeşitliliği sunulabilmesidir. Günümüz dünyasıyla geçmişe yönelik bir kıyaslama yapmaktansa, günümüzden geleceğe ürünlerin nasıl gelişeceğini kurgulamak daha vizyoner bir bakış açısı olacaktır. Bu aşamada konvansiyonel yatırım ürünlerinin dışında, kurumların varlık yönetimleri aracılığıyla yatırımcılar tarafından kolayca anlaşılabilecek ve ölçülebilecek yatırım araçlarına ihtiyaç duyduğunu görmekteyiz. Aracı kurumların varlık yönetimi başlığı altında verdikleri hizmetlerde, bu çeşitlendirmeyi sağlayacakları alt yapımız sayesinde, excel uygulamasında takip edilen varlıkları uçtan uca süreç yönetimine sahip olan dijital ortama geçirmiş bulunmaktayız.

Mevzuat uyumluluğu, denetim, bilgi güvenliği gibi her alanda teknoloji, en önemli aracımız olmaya devam ediyor. Bununla birlikte süreçleri ölçmek ve daha iyisini yapmaya çalışmak için de, öncelikle teknolojiye ve gelişime açık rasyonel bir ekibe ihtiyacınız vardır. Günümüzde teknolojiye paralel bir şekilde kendini de dönüştüren kişiler, her daim bu ekiplerin parçası olmaktadır.

Piyasada deneyimi yüksek bir şirket olarak 25. yılımızı kutlarken, edindiğimiz know how ile çok değerli sektör profesyonellerinin ve çalışanlarının tecrübeleriyle ilerlemeye devam ediyoruz. Zamanı geldiğinde, yazının başında belirlemiş olduğumuz her hedefin daima hem içinde hem de öncüsü olmaya da devam edeceğiz.

Barış Çakmak
İnfina Yazılım A.Ş.
Genel Müdür Yardımcısı