İnfina Blog

Verilerinizden Değer Üretin

Verilerinizden Değer Üretin

İş zekası kurumsal bir bakış açısıdır ve yarın doğru adımları atmak için bugün hareket etmeyi gerektirir.

En son ne zaman veriye dayalı olarak bir süreç iyileştirmesi yaptınız? Eğer yakın zamanda bu tür bir iyileştirme yapmadıysanız önemli fırsatları kaçırıyor olabilirsiniz!

Operasyonların neredeyse tamamının dijital hale geldiği günümüzde elimizde çok önemli bir güç var: “Veri”. Eğer doğru çözümler ve yaklaşımları kullanırsak ürettiğimiz veriler üzerinden yaptığımız işi çok öteye taşıyabiliriz. Tam olarak iş zekasından bahsediyorum. İş zekası kurumsal bir bakış açısıdır ve yarın doğru adımları atmak için bugün hareket etmeyi gerektirir.

Sadece ölçtüğünüz bir süreci iyileştirebilirsiniz. Süreçleri hızlıca iyileştirme yeteneği de size çevik olma yetisini verir. İşte böylece daha karlı, verimli ve şeffaf bir yürütüm ortaya koyabilirsiniz. Bu konuda sırasıyla atılması gereken adımlara bir göz atalım.

İşinizle ilgili farklı kaynaklardan elde edilen verileri doğru ve anlamlı bir şekilde bir havuzda biriktirmek ilk adımdır. Sonra bu verilere dayalı çıkarımlar ile aksiyon planları yapmayı bir kültür haline getirmek de ikinci adımdır. Bu iki adımı attıktan sonra, artık meyveleri toplamaya başlarsınız.

Öte yandan iş zekasının kullanım alanları oldukça geniştir. Örneklemek gerekirse; muhasebe biriminin bütçe analizi ve tahminlemesi, satış biriminin doğru potansiyellere yönelmesi, müşteri davranışlarının analizi ve tahminlenmesi, risk planlamalarının yapılması, yönetimsel raporların hatasız ve anlık alınabilmesi, finansal metriklerde performans takibi yapılması gibi…

Öncelikle farklı türde verilerinizi tek bir merkezde topluyoruz. Veri üzerinde çalışarak verinin yapısını öğreniyoruz. Sonra temizlik yaparak uygun olmayan verileri ayıklıyoruz. İhtiyaç dahilinde gereken hesaplamaları yaptıktan sonra verileri “bilgiye” dönüştürüyoruz. Elde edilen bilgileri modern önyüzler ile mobil cihaz ve web tarayıcı üzerinden sizlere sunuyoruz. Bilgi ne kadar büyük olursa olsun saniyeler içinde analizlere ulaşmanızı sağlıyoruz.

İnfina’nın iş zekası çözümlerinden bazı örnekler paylaşmak istiyorum:

  • Varlık Analizi: Getiri analizi, portföy dağılımı izleme, sektör, kurum ve kıymet bazında yığılma analizleri, varlık getirisi.
  • İşlem Analizi: İşlem hacmi hedef ve gerçekleşme, gelir hedefleri ve kazandıran, şube bazında dağılımlar.
  • Performans Ölçümü: Müşteri, portföy yönetici, kazandıran bazından performans ölçümü. Portföyün performansı ve kıstas karşılaştırmaları.
  • Müşteri Analizi: Müşteri kayıp ve elde tutma analizi, müşteri davranış tahminlemesi.

Uygulamalarımız fon yönetimi birimleri, portföy yönetim şirketleri, aile ofisleri ve aracı kurumlarda yoğun olarak kullanılmaktadır. Bütçe hedeflerinin takibi, yönetim kurulu raporlarının hazırlanması, sektörün bir bütün olarak izlenmesi en çok talep edilen fonksiyonlar arasındadır. Müşterilerimizin bu başlıklardaki ihtiyaçlarını giderek daha ayrıntılı bir şekilde karşılamalarını sağlayacağız. Bu alanda dünyadaki yenilikleri de yakından takip ederek güncel gelişmeleri hızla ürünlerimize yansıtacağız.

Veriyle dönüşüm çoktan başladı. Süreçlerinizi iyileştirmek, etkili analizler yapmak ve şirketinizi başarıya daha hızlı ulaştırmak için; sizi İnfina Yazılım iş zekası tecrübesiyle tanışmaya davet ediyoruz.

Burçin Yazıcı
İnfina Yazılım A.Ş.
İş Zekası ve Bilgi Servisleri Grup Müdürü